Konference Jak na dezinformace?

Letošní konferenci k mediálnímu vzdělávání uspořádal JSNS.cz úterý 5. prosince 2023 v Centru současného umění DOX, za podpory Ministerstva kultury České republiky. Konference byla primárně určena pro vyučující a metodiky prevence ze základních a středních škol, knihovníky, ale také další vzdělavatele a zástupce neziskových organizací.  

V dopoledních panelových diskuzích se zajímavými hosty se konference zabývala tím, co jsou dezinformace a proč je důležité žáky již od školního věku připravovat (posilovat kritické myšlení a mediální gramotnost), aby se v záplavě informací dovedli lépe zorientovat, a tak nenalétli zavádějícím sdělením či nepravdám a do budoucna se nestali terčem manipulací. Dále se bavili o sociálních sítích a jejich rizicích, včetně role algoritmů, spojených s šířením dezinformací. Cílem konference tak bylo proniknout hlouběji do tématiky dezinformací, ale také si ukázat, jak ji prakticky uchopit ve vyučovacích hodinách v rámci odpoledních workshopů. Během workshopů si účastníci mohli vyzkoušet:

V případě, že by Vás zajímal přehled všech materiálů Jeden svět na školách k tematice dezinformací a ruské propagandě, můžete se podívat na tematického průvodce.

Program konference:

08:00 – 9:00 příchod, registrace
 9:00 – 9:15 zahájení a úvodní slovo konferencí provede Barbora Kroužková (moderátorka v České televizi)
09:15 – 10:45 panelová diskuze: PROBLEMATIKA DEZINFORMACÍ, DOPADY A ŘEŠENÍ  Jaké jsou typy nepravdivých zpráv (zohledňující cíl vytvoření a míru nepravdivosti) a proč je důležité o nich mluvit se studenty různého věku? Jaké nástrahy a dopady mají na nás (např. škody na zdraví či majetku) a naši společnost (nejen v politické sféře)? A co všechno do výuky o nástrahách falešných informacích zahrnout? Jak výuku přizpůsobit pro různé stupně a kdy začít?   Hosté: Nikola Hořejš (psycholog, vedoucí analytik ústavu STEM) Karel Strachota (ředitel vzdělávacího projektu Jeden svět na školách, organizace Člověk v tísni) Zástupkyně Ministerstva vnitra České republiky 
10:45 – 11:05 coffee break 
11:05 – 12:25 panelová diskuze: DEZINFORMACE A SOCIÁLNÍ SÍTĚ  Jak sociální sítě napomáhají k rychlému šíření mylných nebo lživých informací a jakou roli v tom hrají algoritmy, influenceři či falešné účty? Jak se s pomocí algoritmů můžeme uzavřít do „špatné“ informační bubliny? Jaké jsou důsledky? Jak z bubliny ven a jak dezinformacím na sociální sítích nenalétnout?  Hosté:Lucie Čejková (doktorandka a výzkumnice, Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU a SYRI; lektorka, Fakescape)Jaroslav Valůch (vedoucí programu mediálního vzdělávání v organizaci Transitions) Josef Holý (technolog a spoluautor podcastu Kanárci v síti) 
12:30 – 13:30 obědová pauza 
13:30 – 14:00 Okénko JSNS: představení novinek programů JSNS
14:10–15:40 praktické workshopy i s hosty    

Workshop 1:

Dezinformace v aktuálním dění

Workshop 2:

Dezinformace na sociálních sítích více do hloubky

Workshop 3:

Interaktivní hra Dezinfombies s Fakescape

Workshop 4:

Dopady dezinformací na mezilidské vztahy

15:45 Oficiální konec konference 
 od 15:45 Neformální setkání nad odpolední kávou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *